ZWROT PREZENTÓW

0
5

Anna Boleyn jest mądrą kobietą albo ma mądrych doradców (ojciec i Norfolk).Wie jak podsycić zainteresowanie króla?Henryk właśnie dostał od niej list i paczuszkę. W paczce były odesłane przez nią klejnoty, które Henryk pieczołowicie dla niej wybierał, a w liście wiadomość, że ona nie czuje się godna takiego wyróżnienia i król powinien wybrać bardziej godną osobę do pokazywania się w takich wspaniałych klejnotach oraz wiadomość, że właśnie opuściła dwór i udaje się do rodzinnej posiadłości. W delikatny i dyplomatyczny sposób dała królowi odprawę?
W Tower siedzi Pace oskarżony o zdradę. Przychodzi do niego urzędnik i oznajmia mu, że zostanie uwolniony, ale pan Pace żyje już w swoim świecie; rozmawia z żoną, która zmarła rodząc ich syna, twierdzi, że ona jest z nim w celi i dopytuje się urzędnika czy ją widzi?
Wolsey dostrzega młodego,z niezbyt znanego domu człowieka, który jest bardzo zdolny, pracowity i lojalny. Nazywa się Cromwell i kardynał za pozwoleniem króla chce zrobić z niego swojego sekretarza w miejsce pana Pace?a?Wolsey zdaje raport królowi, że potrzebne będą nowe podatki, bo w królewskiej kasie pustki, a wedle traktatu powinni wspierać finansowo zaangażowanego w wojnę włoską cesarza, że na dworze jest nowa, piękna i uległa księżniczka Małgorzata z Nawarry, ale król jest jakiś rozproszony, zajęty innymi sprawami, zdaje się, że nie wszystko, co wychodzi z ust kanclerza do niego dociera, ale na wszystko się zgadza?