WIEŚCI

0
4

Król prosi Tomasza More, aby przeniósł się do pałacu, gdyż bardzo go potrzebuje, przeznacza mu nawet królewską komnatę, jednak Tomasz grzecznie wymawia się od tego powołując na swoją rodzinę i zapewniając jednak króla o swojej nieustającej miłości do niego?
Henryk następnie podchodzi do pana Wayatta,poety, którego czytał parę wierszy i które według jego słów podobały mu się,?ale zadał pytanie, którego młody człowiek się nie spodziewał (musiały dojść do uszu króla jakieś plotki): czy miłuje Annę Boleyn?
Młody człowiek zaskoczony nie wiedział, co odpowiedzieć?w końcu po naleganiach króla odpowiedział wymijająco, że ona jest taka piękna, że trudno jej nie miłować,?ale on to robi tylko z daleka, bo ma przecież żonę?nie wiadomo jak król przyjął te wyjaśnienia, ale życzył młodemu człowiekowi udanej uczty i odszedł?
Na noc do komnaty Henryk wziął sobie księżnę Małgorzatę z Nawarry bardzo zadowolony z tego, że okazała się ona siostrą króla Franciszka?a ranek okazał się jeszcze lepszy?przybył posłaniec od cesarza z wieścią, że wojska francuskie zostały rozgromione a sam król Franciszek jest jeńcem cesarza?