UCZTA

0
5

Na kawałku francuskiej ziemi, okupowanej przez wojska angielskie, król Henryk sam, bez żadnej obstawy (pod groźbą kary śmierci, zakazuje za sobą jechać) jedzie na spotkanie francuskiego króla?wynikiem tego spotkania jest uczta, jaką król Francji i kuzyn Henryka wydaje na cześć Anglików?Henryk na czas spotkania z kuzynem rezygnuje z tytułu króla Francji?podczas uczty obaj królowie przysięgają na biblię,że będą przestrzegać traktatu ?
Podczas uczty zostaje przedstawionych sobie dwoje królewskich dzieci: córka Henryka Maria i syn króla Francji Filip mają zostać sobie poślubieni?Maria całuje swojego przyszłego męża, któremu to jednak nie bardzo się podoba, co oczywiście ostentacyjnie pokazuje,?ale Maria potrafi sobie z tym poradzić i delfin Francji ląduje przed obydwoma dworami na tyłku przewrócony przez krewką królewnę?
Królowie prześcigają się we wzajemnych uprzejmościach, ofiarowują sobie nawzajem prezenty, ale uważni obserwatorzy zauważają, że nie jest to do końca prawdziwe i szczere?
Filip zwraca uwagę Henryka na dwie niewiasty, jedna jak twierdzi jest jego kochanką, a obie są córkami angielskiego ambasadora: Maria i Anna Boleyn?