Teściowa – jak ją polubić?

0
7

Teściowa jest negatywną postacią dowcipów i anegdot. Przywodzi na myśl kobietę złośliwą, zaborczą w stosunku do swojego syna lub córki i we wszystko się wtrącającą. Życie często jednak pokazuje coś zupełnie innego. Teściowe bywają dojrzałymi i mądrymi kobietami, które chcą mieć życzliwe stosunki z towarzyszem życia swego dziecka. Wystarczą dobre chęci i trochę pracy, by mieć dobre relacje z teściową.

Poniżej przedstawiono parę rad w tej kwestii.

1. Twoja teściowa ma większe doświadczenie

Twoja teściowa wychowała już swoje dzieci, ma większe doświadczenie w prowadzeniu domu, lepiej zna upodobania kulinarne naszej drugiej połówki – to wszystko z pewnością działa na Ciebie deprymująco, a nawet paraliżująco. Ale przecież nie jest to pole, na którym musisz jej dorównać. Na to potrzebujesz doświadczenia i lat praktyki. Z tego powodu traktuj teściową jak znakomitą nauczycielkę. Jeżeli będziesz u niej zasięgała rady w domowych kwestiach lub prosiła o przepisy na ulubione potrawy jej ukochanego syna, na pewno bardzo szybko Cię polubi.

2. Obserwuj jej dom

Ty spędziłaś dzieciństwo w zupełnie innym domu niż Twój mąż, stąd macie odmienne nawyki, zwyczaje, czy upodobania. W początkowych miesiącach małżeństwa osiągnięcie kompromisu w drobnych sprawach może okazać się trudne. Zatem, jak tylko jesteś w domu swojej teściowej, uważnie podglądaj panujące tam zwyczaje, i jeżeli Ci pasują, zastosuj je w waszym domu. Jeżeli tak zrobisz i poinformujesz o tym teściową, z całą pewnością będzie zadowolona.

3. Otocz miłością jej syna

Wielka troska i miłość okazywana towarzyszowi życia bez trudu zmiękczy serce każdej teściowej. Bardzo szybko dojdzie do wniosku, że jesteś w stanie odpowiednio zaopiekować się jej synem. Pamiętaj tylko, by nigdy nie krytykować męża w istotnych sprawach w obecności teściowej, nie wypominaj mu, że jest egoistą, nieodpowiednio się zachowuje, lub nie potrafi czegoś zrobić. Teściowa będąc świadkiem takiej sceny poczuje się osobiście dotknięta, bo przecież krytykujesz jej dziecko, które ona sama wychowała. Tylko niepotrzebnie staniecie się wrogami.

4. Teściowa to kobieta, taka jak Ty.

Spróbuj się zbliżyć do teściowej. Zapytaj ją o hobby, sprawy, którymi się zajmuje, zainteresuj się dręczącymi ją problemami, zaproponuj pomoc. Kup jej jakiś osobisty prezent na urodziny lub imieniny, który trafi w jej gust.

5. Inne cenne rady:

Zawsze, kiedy to tylko możliwe mów jej miłe rzeczy, chwal jej wygląd, potrawy. Takie małe gesty nic nie kosztują , a potrafią dużo zdziałać. Nie ograniczaj spotkań męża z matką – to bardzo ważna dla niej sprawa. Od czasu do czasu pozwól im pobyć samym. Już na samym początku wspólnie ustalcie, w jaki sposób masz się zwracać do teściowej. Nigdy nie mów do niej „babciu”, nawet kiedy posiadacie już własne dzieci. Spytaj się, bo może nie chce, by zwracać się do niej „mamo”, tylko po imieniu. Zawsze uważnie jej słuchaj, nie przerywaj, kiedy mówi, nie wymądrzaj się, nie udowadniaj, że w czymś jesteś lepsza od niej.