Idealny związek – jak go stworzyć i utrzymać?

0
5

Od stuleci ludzie łamią sobie głowy nad tym problemem: jak stworzyć udany związek? Dlaczego jedni są szczęśliwi i przeżywają ze sobą całe życie, podczas gdy inni muszą się rozstać? Dodatkowym utrudnieniem bywają wszelkie zranienia, których doznaliśmy w poprzednich relacjach. Ludzie są tak skonstruowani, że prawie każdy dąży do tego, by stworzyć udany związek. Bycie szczęśliwym z drugą osobą jest kwestią bardzo indywidualną i wpływa na to wiele czynników. Istnieją jednak sposoby na ułatwienie tej niejednokrotnie trudnej sztuki bycia razem.

Ludzie żyjący w szczęśliwych związkach mają pozytywny obraz związków jako takich, nie węszą podstępów na każdym kroku, opierają swoją relację na zaufaniu, nie boją się zaangażowania. Wypisz na kartce 10 najważniejszych cech udanego związku. Zastanów się co możesz zrobić żeby je osiągnąć, jakie zachowania są potrzebne w dążeniu do tego celu? Zastanów się co możesz zrobić dzisiaj, żeby polepszyć jakość swojego związku, a co możesz zrobić w przyszłości?

Szczęśliwe pary wiedzą także, że nikogo nie da się zmienić. Jeśli chcemy coś zmienić, musimy zacząć od siebie samych. Od zmiany naszego sposobu reagowania na różne zdarzenia i zachowania partnera. Jeśli zazwyczaj krzyczymy kiedy partner zapomina coś zrobić w domu (np. naprawić jakieś urządzenie, lub przenieść ciężkie przedmioty), zmieńmy podejście i poprośmy przyjaciela aby to zrobił i pochwalmy go przy partnerze. Jeśli partner coś dla nas zrobi, koniecznie go pochwalmy („Kochanie, robisz najlepszą kawę na świecie!”) i nigdy nie wytykajmy niedociągnięć. To go zmotywuje żeby się udzielać w domowych obowiązkach.

Kolejna przydatna rada: ZAWSZE wspieraj partnera. Nieważne czy to duże czy małe wyzwanie, któremu musi stawić czoła – bądź tam dla niego, wspieraj, dodawaj wiary i otuchy. Niech ma poczucie, że bez względu jakie decyzje podejmuje, nie jest sam.

Szacunek jest podstawą każdego szczęśliwego związku. Bez szacunku nie ma więzi, zaufania, miłości. Tak więc szanuj partnera tak jak chciałabyś by on szanował ciebie. Dbaj o niego tak, jak chciałabyś aby on dbał o ciebie. Mężczyźni często zapominają (lub zwyczajnie nie mają czasu gdyż są skupieni na swojej karierze) o tak przyziemnych rzeczach jak regularne posiłki, zrobienie prania, zakup ciepłych ubrań. Tak więc zadbaj o te sprawy sama lub wynajmij pomoc domową.

Staraj się zawsze wyglądać dobrze. To nie oznacza, że musisz wyglądać jak gwiazda filmowa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Mam tutaj raczej na myśli bycie schludnym, ubieranie się w rzeczy, które pasują do naszej sylwetki. Brudne włosy, potargane rajstopy i odpryskujący lakier na paznokciach raczej odradzam.